Islam Religia Pokoju

Jak zostać muzułmaninem/muzułmanką?

Aby zostać muzułmaninem nie trzeba nigdzie wychodzić, odprawiać żadnych dziwnych rytuałów ani podpisywać jakichkolwiek dokumentów. Wiara jest w nas samych, w naszym sercu, dajemy jej świadectwo naszym życiem. Nie potrzebujemy więc „papierka” poświadczającego naszą przynależność religijną, gdyż udowadniamy ją własnym postępowaniem. Allah dobrze wie kim jesteśmy i w co wierzymy.

W Dniu Sądu Ostatecznego Stwórca nie będzie potrzebował żadnych „ziemskich” kwitów, certyfikatów ani akt. Bóg jest Wszechwiedzący; zna nasze czyny, myśli i uczucia. Dlatego też by stać się wyznawcą Islamu wystarczy wyznać swą wiarę Bogu, inaczej wypowiedzieć szahadę.

 

Szahadę wymawiamy na głos w jej oryginalnym arabskim języku, a jej treść jest następująca:

 

Aszhadu an la ilaha illa lah, ła aszhadu an na Muhammaden Rasulullah.”

 

[Zaświadczam, że nie ma Boga prócz Jednego Boga (Allaha)

i zaświadczam, że Muhammad jest Jego Wysłannikiem]

 

Wypowiadając szahadę wyznajemy wiarę w Jednego Boga, Który nie ma żadnych partnerów, ani potomków. Szahada to także werbalne poświadczenie naszej wiary we wszystkich Proroków Boga (Jezus był jednym z nich, ostatnim prorokiem zaś był Muhammad - pokój i błogosławieństwo Allaha z nimi).

 

Mimo iż podczas wypowiadania szahady obecność świadków nie jest wymagana (gdyż naszym świadkiem jest sam Bóg), to jednak zaleca się, by co najmniej dwie osoby (oczywiście muzułmanie) były obecne przy naszym wyznaniu wiary, a jeszcze lepiej będzie, jeśli szahadę wypowiemy przed zgromadzeniem, np. w meczecie. Obecność osób poświadczających naszą przynależność do Islamu nie jest potrzebna Allahowi, lecz może okazać się pomocna nam samym w różnych sytuacjach życiowych. Poza tym, czyż nie piękniej jest wyznać naszą wiarę w Jednego Boga mając przy sobie zawsze chętnych do pomocy i wsparcia braci/siostry w wierze i razem z nimi dzielić tę chwilę oraz poczuć ducha muzułmańskiej wspólnoty?

 

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, bez przeszkód możemy sami wypowiedzieć słowa szahady – oczywiście po arabsku – i nie jest nieodzowne, byśmy dokonali tego w meczecie, bowiem równie dobrze można wyznać Bogu naszą wiarę w zaciszu własnego domu. Jedynym warunkiem, by szahada była ważna jest wypowiedzenie jej szczerze, z własnej nieprzymuszonej woli oraz pełna akceptacja jej słów.

 

Osoba, która wypowiedziała szahadę automatycznie staje się muzułmaninem/muzułmanką. Nie trzeba tego nigdzie rejestrować. Zaraz po wyznaniu wiary należy dokonać ghusl (pełnego oczyszczenia, kąpieli) i rozpocząć wypełnianie muzułmańskich obowiązków od wprowadzenia w życie modlitw oraz pozostałych filarów Islamu.

 

Warto wiedzieć, że po wypowiedzeniu szahady i wejściu do grona muzułmanów Miłosierny Allah odpuszcza konwertycie wszystkie jego dotychczasowe grzechy, aby ten mógł z „czystym kontem” rozpocząć nowe życie.

 

Na koniec zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z konwertytami w roli głównej:   Szahada 

 

Polecane artykuły:

- Filary Islamu,

- Szahada - wyzanie wiary

EasyCookieInfo

2024  www.islamreligiapokoju.com   globbers joomla templates