Islam Religia Pokoju
Bismillah ir-Rahman ir-Rahim
image1 image2 image3 image3

Szczęśliwych Walentynek

Walentynki czyli tzw. Dzień Zakochanych jest świętem, które głównie kojarzy się z tradycją Chrześcijaństwa. Większość osób sądzi, że ma ono swe korzenie w historii chrześcijańskiego świętego – Walentego – patrona miłości. Co roku 14 lutego rzesze ludzi stara się spędzić ten dzień w szczególny sposób okazując uczucia ukochanej osobie np. wysyłając miłosną kartkę, bukiet kwiatów, lub czekoladki w kształcie serca. W ostatnich latach Walentynki stały się tak bardzo popularne, że są one obchodzone również przez ludzi innych wiar, którzy traktują je jako niewinną zabawę. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków celebrowania Dnia Zakochanych, a wszystko to przez niewiedzę na temat pochodzenia tego święta.

 

Studiując historię dowiemy się, że Walentynki to bardzo stare święto, gdyż jego korzenie sięgają czasów starożytnego Rzymu. Co roku 13, 14 i 15 lutego Rzymianie obchodzili tzw. Luperkalia – pogańskie święto płodności. Luperkalia otoczone były wieloma legendami, a jednym z nich była historia Romulusa – mitycznego założyciela Rzymu, który rzekomo ssał mleko wilczycy, co dało mu siłę i mądrość. To pogańskie święto miłości cechowały nietypowe zwyczaje – dwóch silnych młodzieńców smarowało swe ciało krwią kozy i psa, by następnie obmyć je mlekiem. Po tym rytuale młodzieńcy stawali na czele wielkiej ulicznej parady i skórzanymi rzemykami uderzali celowo przechodzące obok kobiety, które wierzyły, że otrzymane razy uchronią je, a nawet wyleczą z niepłodności. W ten właśnie sposób narodził się Dzień Zakochanych, ówcześnie zwany Świętem Miłości.

 

Nasuwa się zatem pytanie: skąd wziął się święty Walenty i czy w ogóle ktoś taki istniał? Utożsamianych z Dniem Zakochanych Walentych jest dwóch. Pierwszy z nich – Walenty z Terni żył za czasów cesarza Aureliana. Był on męczennikiem i mówi się, że zmarł przez ścięcie właśnie 14 lutego. Jednakże data jego skazania najprawdopodobniej jest jedynie legendą. Drugi święty – Walenty z Rzymu żył za panowania Klaudiusza II. Ten chrześcijański duchowny sprzeniewierzył się dekretowi cesarza zakazującemu żołnierzom ożenku i po kryjomu udzielał im ślubu, za co został wtrącony do wiezienia i skazany na śmierć. Niektórzy twierdzą, iż Walenty przebywając w areszcie zakochał się w córce strażnika więziennego, lecz ukrywał to w tajemnicy, ponieważ Chrześcijaństwo zabraniało duchownym brania ślubu, a nawet zakochiwania się. Walenty miał podobno wysłać kartkę ukochanej podpisując ją: „Od Twojego Walentego”. Pomimo tego Walenty zyskał wielki szacunek w świecie chrześcijan odrzucając propozycję cesarza, który w zamian za wyrzeczenie się Chrześcijaństwa zaoferował mu łaskę. Walenty został stracony 14 lutego 270 roku n. e. W 496 roku papież Gelazjusz I wyznaczył datę 14 lutego na dzień świętego Walentego. Był to nie tylko sposób na upamiętnienie śmierci tego chrześcijańskiego męczennika, ale także próba chrystianizacji rzymskich pogan, którzy dzięki temu nadal mogli co roku obchodzić święto miłości - Luberkalia, lecz pod inną nazwą.

 

Tak więc Dzień Zakochanych nie ma nic wspólnego z prawdziwym Chrześcijaństwem, z naukami Biblii. Stąd też sami chrześcijanie nie powinni obchodzić tego dnia, nie wspominając już o muzułmanach, którym Allah surowo zabronił celebrowania świąt należących do innych religii – zwłaszcza pogańskich. Czytamy w Koranie:

 

A od tego, kto poszukuje innej religii niż islam,

nie będzie ona przyjęta (...)”

{Koran, 3:85}

 

Prorok Muhammad (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) rzekł:

Ktokolwiek naśladuje dany naród staje się jednym z nich.1

 

oraz

 

Ten, kto imituje innych nie jest jednym z nas. Nie naśladujcie żydów ani chrześcijan.2

 

 

Allah zabraniając muzułmanom naśladowania innych religii dba o zachowanie czystości Islamu. Muzułmanie mają własną tożsamość, tradycje oraz zwyczaje, które winni kultywować. Kultura Islamu jest wystarczająco bogata – nie potrzeba do niej niczego dodawać. Muzułmanie powinni być postrzegani jako ludzie pielęgnujący własne tradycje, nie zaś kopiujący zwyczaje innych kultur. W innym wypadku późniejsze pokolenia nie będą potrafiły rozróżnić praktyk Islamu od praktyk innych religii.

 

Islam nie wyznacza konkretnego dnia w roku zachęcającego do okazywania uczuć współmałżonkowi. Zgodnie z zasadami Islamu każdego dnia trzeba dołożyć wszelkich starań, by być jak najlepszym mężem/żoną, gdyż nikt nie wie, czy będzie miał ku temu kolejną sposobność. A więc wszelkie czułe gesty, romantyczne upominki, listy miłosne są w Islamie dozwolone przez cały rok – oczywiście w ramach relacji małżeńskich.

 

Pogańskie korzenie „święta zakochanych” to nie jedyny powód, by zaprzestać jego obchodzenia. Walentynki mimo iż mogą wydawać się niewinną zabawą niosą za sobą bardzo negatywne skutki. Zacznijmy od tego, iż z roku na rok ludzie wydają coraz więcej pieniędzy na różnego rodzaju walentynkowe upominki. Ponadto dzień zakochanych ma bardzo negatywny wpływ na samopoczucie osób samotnych, które nie potrafią znaleźć życiowego partnera. Popularyzacja Walentynek doszła do tego stopnia, że obecnie nawet dzieci je obchodzą. Ich psychika jest jeszcze delikatna, a światopogląd nieukształtowany przez co są one bardzo podatne na agresywną reklamę Walentynek jako dnia, w którym nikt nie powinien być samotny. Stąd też brak posiadania „chłopaka/dziewczyny” lub otrzymania kartki walentynkowej źle wpływa na ich sferę emocjonalną. Jest to wielkie zagrożenie, gdyż w takiej sytuacji dzieci bardzo łatwo mogą zostać wykorzystane i skrzywdzone. To jednak nie wszystko. Walentynkowe zwyczaje i atmosfera zachęcają do nielegalnych związków. Szczególnie w ten dzień ludzie stają się bardziej pewni siebie, by nawiązać przygodny romans lub rozpocząć flirt pozamałżeński. Być może ktoś powie, że to tylko zabawa. Jednakże tego typu „zabawy” w większości nie mają szczęśliwego zakończenia.

 

Podsumowując, dzień zakochanych wywodzi się z pogańskich praktyk i nie ma nic wspólnego z Islamem, a nawet samym Chrześcijaństwem. Nie tylko muzułmanie, ale ludzie wszelkich wiar winni odciąć się od tego komercyjnego święta, które tak naprawdę ma bardzo negatywny wpływ na całe społeczeństwo. Warto dbać o nasze relacje z bliskimi każdego dnia, a nie tylko od święta.

 

 

Bibliografia:

www.history.com

www.standup4islam.wordpress.com

www.telegraph.co.uk

 

Tłumaczenie Koranu wg J. Bielawskiego

 

1Sunan Abu Dauud

 

2At Tirmizi

Newsletter

2017  www.islamreligiapokoju.com   globbers joomla templates