Islam Religia Pokoju

Wiara w moc amuletów i talizmanów

 Już od wieków znane były ludziom różnorakie praktyki mające na celu przyciągnięcie szczęścia i odwrócenie od siebie szeroko rozumianego „pecha.” Jedną z nich ma być noszenie amuletów i/lub talizmanów. Mimo iż zwyczaj ten wywodzi się ze starożytności, to nadal jest spotykany w różnych zakątkach świata, zarówno wśród ludzi wierzących w zabobony, jak i tych podążających za postępem nauki i technologii.

 

Amulety to przedmioty, których niewielki rozmiar łatwo pozwala je nosić przy sobie w każdej chwili. Zwolennicy amuletów twierdzą, iż przynoszą one sukces oraz powodzenie jednocześnie chroniąc przed wszelkiego rodzaju nieszczęściami, a nawet urokami. Talizmany zaś mimo iż często utożsamiane z amuletami, to nieco większe obiekty, wykonane w konkretnym celu, posiadające pewnego rodzaju nadprzyrodzoną, wręcz magiczną moc. Ogólnie rzecz biorąc zarówno amulety jak i talizmany mają na celu zapobiec chorobom, wypadkom, tzw. „pechowi” i przynieść osobie je noszącej pełnię szczęścia oraz życiowy sukces. Do jednych z najbardziej znanych amuletów należą: czterolistna koniczyna, podkowa zawieszona nad drzwiami, czy też niegdyś popularny wśród uczniów „słonik na szczęście”.

 

Wyznawcy niektórych religii również mają swoje amulety, talizmany, np. dla chrześcijan będzie to poświęcony krzyż, różaniec, obrazy świętych itp., mimo iż sama Biblia nie zezwala na tego typu praktyki.

 

Co w takim razie Islam mówi na ten temat? Islam jako religia monoteistyczna głosi, iż Bóg jest Jeden. Jest On Stwórcą całego Wszechświata, mający wszelką władzę i kontrolę nad każdą rzeczą czy istotą. Wszystkie stworzenia - bez wyjątku - by móc przeżyć potrzebują swego Stwórcy i tylko On wie, co przyniesie im przyszłość.

 

Wiara, jakoby amulety czy talizmany (czyli rzeczy stworzone) miały moc przyciągania szczęścia i chronienia przed nieszczęściami jest sprzeczna wierze w Boga będącego Panem Wszechświata, gdyż kładąc swą ufność w owe przedmioty stawiamy je na równi z Bogiem. Tylko Ten, Który stworzył wszelkie istoty, byty jest w stanie odwrócić od nich złe uroki, ochronić przed chorobami, niepowodzeniami i sprawić, by ich życie było szczęśliwe i udane.

 

Praktykując noszenie talizmanów czy amuletów, bądź wierząc, że jakiekolwiek inne przedmioty lub też osoby są w stanie uchronić nas przed tzw. pechem i przynieść szczęście popełniamy grzech politeizmu, jako iż sądzimy, że dane obiekty czy istoty posiadają moc, którą tak naprawdę ma jedynie Bóg.

 

Arabowie przed nadejściem Islamu byli narodem politeistycznym, wierzącym w nadprzyrodzoną moc czczonych statuetek. Nie trudno więc było im ufać, iż konkretne przedmioty (amulety oraz talizmany) przyniosą im szczęście i dobrobyt tym samym odwracając zły urok. Arabskie talizmany stosowane w czasach przed posłanniczą misją Proroka Muhammada (pokój i błogosławieństwo Allah z nim) wykonane były z kości, muszli, pereł, a noszono je jako bransoletki, naszyjniki oraz wieszano w domach.

 

Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) z wszelkich sił starał się wyplenić z narodu Arabów tendencję do wiary w magiczną moc amuletów i przestrzegał przed nią pouczając:

 

Praktykowanie czarów, noszenie amuletów i talizmanów

jest politeizmem.”*

 

Niestety praktykę odnoszenia się do amuletów i talizmanów jako obiektów chroniących przed nieszczęściem można spotkać również dziś wśród niektórych ludzi uważających się za muzułmanów. Czasem będą to pospolite przedmioty czy amulety popularne na całym świecie, innym razem talizmany wywodzące się z danej kultury bądź też przedmioty związane z Islamem, których zastosowań jako talizmanów próżno szukać w Koranie czy sunnie Proroka, np. miniaturowych rozmiarów Koran zawieszony w samochodzie lub noszony w kieszeni bądź damskiej torebce, imiona Allaha czy poszczególne ajaty (wersety Koranu) zawieszone w domach, nad drzwiami itp.

 

Wiara w magiczną moc amuletów i talizmanów jest politeizmem, ponieważ osoba praktykująca ich noszenie lub umiejscawianie w konkretnych pomieszczeniach zamiast polegać i ufać Stwórcy Niebios i Ziemi preferuje wierzyć, iż to właśnie te przedmioty przyniosą jej szczęście.

 

Zamiast nosić amulety i błędnie wierzyć, że rzeczy stworzone mają moc sprawiania, iż nasze życie będzie szczęśliwe, należy zwrócić się o pomoc, ochronę przed złem i prosić o błogosławieństwa tylko Tego, Który stworzył cały Wszechświat łącznie z materiałami, z których wykonane są owe amulety i talizmany. Tylko Allah – Jeden Jedyny Bóg, Pan całego Wszechświata jest w stanie odwrócić od nas wszelkie nieszczęścia, choroby, niepowodzenia i sprawić, aby w naszym życiu gościły spokój, radość oraz pomyślność.

*Ahmad; Abu Daud

Autor: Umm Meryem

 

2024  www.islamreligiapokoju.com   globbers joomla templates