Islam Religia Pokoju

Post - pytania i odpowiedzi

Czy da się wszystkie informacje o poszczeniu zawrzeć w zaledwie kilku punktach? Na pewno nie. My jednak specjalnie dla Was postanowiliśmy zebrać pięć najczęściej zadawanych pytań o post. Oto one:

 

1. W jakim wieku muzułmanie obowiązani są pościć?

 

Każdy muzułmanin bez względu na płeć, który osiągnął wiek dojrzewania musi wypełnić obowiązkowy post.

 

2. Jak długo trwa post?

 

Post zaczyna się o świcie (czas na poranną modlitwę Fadżr), a kończy o zachodzie Słońca (czas na modlitwę Maghrib).

Poszczenie rozpoczynamy i kończymy intencją, a wszystko to, co zabronione w trakcie postu, staje się dozwolone po zachodzie Słońca.

 

Czytamy w Koranie:

(...)Jedzcie i pijcie

aż odróżnicie białą nitkę świtu od czarnej nitki (nocy).

Wtedy pośćcie aż do zachodu Słońca.(...)”

{Koran, 2:187}

 

3. Kto jest zwolniony z obowiązku poszczenia?

 

Ludzie chorzy umysłowo nie muszą pościć, ani też w jakikolwiek sposób temu zadośćuczynić.

 

Dodatkowo, osoby ciężko chore, których stan zdrowia nie pozwala na poszczenie są zwolnione z tego obowiązku. Tak samo ci, którzy ze względu na wiek starczy nie mają sił, by wypełnić post. Jednak w zamian za każdy opuszczony dzień postu muszą nakarmić ubogą osobę.

 

Ponadto osoby będące w podróży nie muszą pościć, lecz mają obowiązek odrobienia opuszczonych dni w późniejszym terminie.

 

(post) przez określoną liczbę dni.

A jeśli ktoś z was jest chory lub w podróży

- tę samą liczbę innych dni.(...)”

{Koran, 2:184}

 

 

Hamza bin 'Amr Al-Aslami (żona Wysłannika Allaha) zapytała Proroka: „Czy powinnam pościć będąc w podróży?” On odrzekł: „Jeśli chcesz, możesz pościć; jeśli nie chcesz, nie musisz.”1

 

Również kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie muszą pościć, ale obowiązane są odrobić tę samą liczbę dni postu w późniejszym czasie.

 

4. Jakie są regulacje dotyczące czystości rytualnej?

 

Pełna czystość rytualna nie jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia postu. Tak więc, jeśli w nocy dana osoba odbyła stosunek płciowy, lecz nie miała możliwości wzięcia kąpieli może rozpocząć poszczenie od świtu i dokonać pełnego oczyszczenia później. Również doświadczenie w trakcie dziennej drzemki tzw. „mokrego snu” nie unieważnia postu – w takiej sytuacji należy kontynuować poszczenie i wziąć kąpiel, gdy ma się ku temu okazję. Należy jednak pamiętać, że pełna czystość rytualna potrzebna jest do modlitwy.

 

5. Czym jest suhur i iftar?

 

Suhur to lekki posiłek spożywany przed rozpoczęciem postu. Pomaga on nabrać siły przed dniem postu i jest sunną, to jest, tradycją Proroka Muhammada (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), dlatego też zaleca się spożycie tego posiłku.

 

Prorok Muhammad(pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) rzekł:

Spożywajcie suhur, gdyż jest w nim błogosławieństwo.”2

 

Z kolei iftar to pierwszy posiłek spożywany po zakończeniu dnia postu. Warto go spożyć w gronie rodziny, przyjaciół, a także zaprosić na niego innych poszczących. Nawet jeśli nie pościmy, a ofiarujemy posiłek poszczącemu po zakończeniu dnia postu zostaniemy za to wynagrodzeni tak, jak gdybyśmy sami dopełnili postu.

 

Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział:

 

Kto ofiaruje iftar poszczącemu otrzyma taką samą nagrodę jak poszczący, nie naruszając przy tym nagrody poszczącego w najmniejszym stopniu.”3

 

Jeśli macie jakieś wątpliwości, czy pytania związane z postem, napiszcie do nas, a postaramy się pomóc.

 

 

1 Sahih Buchari, tom 3, ks. 31, nr 164

2 Sahih Buchari, tom 3, ks. 31, nr 146

3 Sahih Tirmizi, nr 647

Przekład Koranu: Islam Religia Pokoju

 

 

2024  www.islamreligiapokoju.com   globbers joomla templates