Artykuły
Ghusl - rytualna kąpiel
Czystość i higiena osobista są nieodzownym elementem życia muzułmanina. Islam wyróżnia dwa rodzaje rytualnego obmycia (obmycie obowiązkowe przed modlitwą salat): mniejsze tzw. wudu czy też ablucja oraz ghusl czyli pełne oczyszczenie, kąpiel.
Ghusl należy wziąć każdorazowo po:
- miesiączce,
- krwawieniu poporodowym,
- współżyciu seksualnym (dotyczy obojga płci),
- wytrysku nasienia (np. podczas tak zwanego „mokrego snu”).
Mimo iż nie jest to obowiązkowe, to zaleca się wziąć ghusl:
- przed piątkową modlitwą,
- w pierwszy dzień świąt Eid al-Adha i Eid al-Fitr,
- po wypowiedzeniu szahady przyjmując Islam.
Będąc w stanie, w którym potrzebne jest wzięcie ghusl, mniejsza ablucja (wudu) jest nieważna - dopiero po pełnej kąpieli można dokonywać mniejszej ablucji. Z racji, iż ghusl zawiera w sobie wudu, bezpośrednio po nim można się modlić (chyba że miała miejsce jakakolwiek sytuacja niwelująca wudu).
Kobieta miesiączkując nie może się odprawiać modlitwy salat. Czasem można usłyszeć, że jest ona wtedy „nieczysta”, ale chodzi o sens rytualny, czyli brak wudu i ghusl, dlatego też odradzamy używania tego pojęcia. Zakaz modlitwy w trakcie menstruacji związany jest z brakiem możliwości obmycia się z krwi, która zawiera bardzo liczne bakterie oraz z bólami nieraz towarzyszącymi kobiecie, a także ogólnym poczuciem dyskomfortu. Gdy menstruacja dobiegnie końca należy dokonać pełnego obmycia. Takie same zasady dotyczą również krwawienia poporodowego. Każde inne krwawienie nie będące miesiączką lub krwawieniem poporodowym nie wymaga rytualnej kąpieli – a zatem można się modlić.
Jak wziąć ghusl?
Ghusl rozpoczynamy od odpowiedniej intencji i wypowiadamy „Bismillah.” Wpierw myjemy ręce, a następnie lewą dłonią obmywamy intymne części ciała, po czym ponownie oczyszczamy dłonie. Dalej dokonujemy takiego samego oczyszczenia jak przy wudu. Następnie myjemy włosy wmasowując wodę w skórę głowy i dokładnie polewamy wodą całe ciało kończąc na trzykrotnym obmyciu stóp pamiętając o oczyszczeniu również przestrzeni pomiędzy palcami. Na koniec zaleca się wypowiedzieć:
„Aszhadu an la ilaha illalah, ła aszhadu anna Muhammaden
abduhu ła rasuluh.”
(„Zaświadczam, że nie ma Boga prócz Jednego Boga i zaświadczam,
że Muhammad jest Jego Niewolnikiem i Wysłannikiem”).
Polecane artykuły: