Islam Religia Pokoju

Jak przygotować się do Święta Ofiarowania?

Id al-Adha (Święto Ofiarowania) to święto upamiętniające wielkie poświęcenie oraz głęboką wiarę Proroka Abrahama (pokój Allaha z nim), który na polecenie Allaha gotów był złożyć Mu w ofierze swego jedynego syna, Iszmaila. Miłościwy Stwórca widząc wielką wiarę oraz posłuszeństwo swego Wysłannika przykazał mu zaniechać tego czynu, a w zamian złożyć w ofierze zwierzę. Święto Ofiarowania przypada na dziesiąty dzień miesiąca Dhu'l Hijjah kalendarza muzułmańskiego.

Poniżej przedstawiamy pomysły na to, jak przygotować się do tego święta oraz jak je spędzić zgodnie z sunną Proroka Muhammada (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim).

 

Tuż przed świętem

Jak przed każdym ważnym dniem w życiu, ważne, aby się odpowiednio przygotować do Id al-Adha.

 

Po pierwsze, zadecyduj w jaki sposób poświęcisz zwierzę ofiarne. Sprawdź, czy masz na to wystarczające środki, czy samodzielnie zajmiesz się rozdawaniem mięsa ubogim, czy raczej preferujesz zrobić to za pośrednictwem organizacji charytatywnych zajmujących się rytualnym ubojem i dystrybucją (są takie organizacje, które dokonują uboju w naszym imieniu w krajach trzeciego świata i rozdają mięso właśnie tam najbardziej potrzebującym).

 

Następnie, jeżeli zamierzasz świętować we własnym domu, przygotuj listę spraw do załatwienia, np.: świąteczne porządki, menu i lista zakupów, upominki dla bliskich, świąteczne dekoracje.

 

Warto, by wszyscy domownicy wzięli udział w przygotowaniach i w ten sposób wprowadzić się w świąteczny nastrój.

 

Dzień przed Id al-Adha zaleca się spędzić na poszczeniu, bowiem jest to sunna Proroka Muhammada (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), która po gorączce przygotowań pomaga nam zwolnić tempo, odpocząć i skierować myśli na duchowe rejony.

 

W świąteczny dzień

Zadbaj o odświętną odzież i rozpocznij dzień rytualną kąpielą zalecaną przez Wysłannika Allaha.

 

Nim zasiądziesz do świątecznego śniadania, weź udział w modlitwie w zgromadzeniu zachęcając do uczestnictwa całą rodzinę oraz przyjaciół.

 

Z kolei po modlitwie wybierz inną drogę powrotną – jest to sunna Proroka Muhammada (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), którą lubią szczególnie dzieci.

 

Po zakończeniu modlitwy ofiaruj zwierzę, a jego mięso podziel i rozdaj ubogim, krewnym, przyjaciołom.

 

Święta to szczególny czas, który ma przybliżyć nas do Allaha i siebie nawzajem. Dlatego też dzielenie się mięsem z ubogimi, świętowanie wspólnie z rodziną i przyjaciółmi są nieocenione. Wykorzystaj ten czas na interesujące konwersacje, pogłębianie więzi rodzinnych i braterskich, na recytację Koranu (np. historii Proroka Abrahama [pokój Allaha z nim] - Koran, 37: 83-113), odpoczynek od dnia codziennego oraz refleksję.

 

2024  www.islamreligiapokoju.com   globbers joomla templates